Milyen szabályok vonatkoznak a kereskedelmi forgalomban kapható kutyatápokra?

A kutyaeledel piacot mind nemzeti, mind európai uniós szinten részletes szabályozás övezi. A fő cél az, hogy a forgalmazott állateledelek biztonságosak, táplálkozás élettanilag megfelelőek és nyomon követhetők legyenek. A jogi háttér az emberi élelmiszerekhez hasonlóan részletes, de az alapvető különbség az, hogy a kutyatápok esetében az állatfaj specifikus igényeit veszik alapul. A hatályos uniós szabályozás az 183/2005/EK rendeletre, valamint a 767/2009/EK rendeletre épül, amelyek meghatározzák az állati takarmányok előállításának, címkézésének és forgalmazásának kereteit.

Mit tartalmazhat egy kutyatáp?

A jogszabályok precízen meghatározzák, hogy milyen állati vagy növényi eredetű anyagok, vitaminok, ásványi anyagok, adalékanyagok és technológiai segédanyagok használhatók. Ide tartoznak például a hús- és állati származékok, gabonafélék, zöldségek, növényi fehérje kivonatok, olajok, zsírok, ásványi anyagok, valamint bizonyos engedélyezett színezékek, antioxidánsok és konzerválószerek. Az összetevők listáját minden esetben fel kell tüntetni a csomagoláson, és a felhasznált anyagoknak szerepelniük kell az Európai Unió takarmány adalékanyagokat tartalmazó nyilvántartásában. Lényeges szempont az is, hogy a tápnak teljes értékűnek kell lennie, azaz minden szükséges tápanyagot biztosítania kell az adott korú és aktivitású kutya részére.

Mi nem lehet a kutyatápban?

Az állati eredetű alapanyagokat kizárólag akkor szabad alkalmazni, ha azok a hatályos élelmiszerbiztonsági előírások szerint emberi fogyasztásra is megfelelők lennének, de emberi élelmezésre nem használják fel őket. A tiltott összetevők közé sorolhatók a veszélyes vagy egészségre ártalmas anyagok, például bizonyos növényvédőszer maradványok, antibiotikumok, hormonok, illetve állati eredetű fehérjék, melyeket magas kockázatúnak minősítenek (például az agyvelő és gerincvelő szarvasmarhából). Szintén tilos olyan anyagok használata, amelyek allergiás reakciókat idézhetnek elő, ha ezt nem jelzik a csomagoláson. Az EU jogszabály szerint minden takarmány előállítónak dokumentálnia kell az összes felhasznált alapanyag származását és biztonságosságát.

Hipoallergén kutyatáp – mit jelent és hogyan szabályozzák?

A hipoallergén kutyatáp olyan eleség, ami csökkenti az allergiás reakciók esélyét. Az efféle tápok rendszerint csak egyféle fehérjeforrást foglalnak magukba, sokszor hidrolizált alakban, továbbá olyan szénhidrátot, mely kevésbé allergén, mint amilyen a rizs vagy a burgonya. A „hipoallergén” elnevezés alkalmazása nem engedélyköteles, de nem lehet félrevezető. A gyártónak igazolnia kell, hogy a termék összetétele és gyártási módja valóban csökkenti az allergén kockázatokat. Az Európai Takarmányozási Ipar Szövetsége (FEFAC) útmutatásokat ad ki a „speciális táplálkozási célú” állateledel készítők részére, melyek alapján például a bőr- és szőrproblémák megelőzését vagy támogatását célzó hipoallergén termékeket is kifejlesztenek. Lényeges, hogy ezen tápok nem gyógyhatásúak, hanem dietetikus termékek, amelyek forgalmazása során a speciális rendeltetést dokumentálni szükséges.

Miként ellenőrzik a kutyatápok minőségét és megfelelőségét?

A hatóságok rendszeresen ellenőrzik a forgalomban lévő állateledeleket. A gyártóknak be kell tartaniuk a HACCP alapú önellenőrzési rendszert, amely kockázatelemzésen és kritikus ellenőrzési pontokon alapul. Emellett a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) is végez mintavételezést és laboratóriumi vizsgálatokat, különösen a megjelölt összetevők valódiságának ellenőrzésére, valamint az esetleges tiltott vagy nem engedélyezett anyagok kimutatására. A címkézésnek is megfelelőségvizsgálaton kell átmennie. Sem az összetevők felsorolása, sem a funkcionális vagy táplálkozási állítások nem lehetnek félrevezetők. Azok a termékek, amelyek nem felelnek meg a követelményeknek, visszahívásra kerülhetnek a forgalomból.

Következtetések a kutyatáp-szabályozás gyakorlatából

A kutyatápokra vonatkozó szabályozás összetett és sok szinten futó rendszer. A gyártók kötelesek átlátható módon, engedélyezett alkotóelemekből munkálkodni, szavatolva a végtermék biztonságosságát és tápanyagtartalmát. A hipoallergén kutyatáp külön kategóriát alkot, amelyre szigorú, de nem elkülönült szabályok vonatkoznak, hiszen ezek is a takarmányozási előírások alá esnek. A vevők számára ez azt jelenti, hogy a csomagoláson feltüntetett információk alapján reálisan lehet következtetni az adott termék összetételére és funkciójára. A szabályozási környezet tehát nem csupán a piaci rendet, hanem az állategészségügyet is védi. A piacon egyre több hipoallergén kutyatáp jelenik meg, feleletül a táplálékérzékenységgel vagy allergiával küszködő kutyák számának növekedésére. A gyártóknak nemcsak a tápanyag összetételre kell ügyelniük, hanem arra is, hogy a termelési folyamat során ne kerüljenek szennyeződések a termékbe. Az allergénkeresztszennyeződés elkerülése végett gyakori a külön gyártósor vagy a teljes tisztítási protokoll alkalmazása, ami hozzájárul a biztonságos végtermékhez.