Soha nem gondoltam volna, hogy egyszer a tánc fogja meghatározni a gyermekeim életét. Pedig az első lépések már megvoltak, amikor kicsik voltak, csak akkor még nem a parkettán, hanem a nappalink szőnyegén ropták – persze, a lehető legjobb, kisgyermekes értelemben. Most viszont itt állok egy társastánc-stúdióban, nézem, ahogy az ikreim a tükör előtt gyakorolják az első cha-cha-cha lépéseiket, és rájövök, hogy ennél jobb döntést aligha hozhattam volna.

Az egész úgy indult, hogy az ikreim, Ádám és Emma, nagyon mozgékonyak. Bár az olvasás remek dolog, nem nagyon fárasztja ki őket. A futball, a tenisz, még a karate is szóba jött, de egyik sem fogta meg őket igazán. Mindig is imádták a zenét – otthon állandóan szólt valami dallam, amire önfeledten ugráltak, pörögtek, vagy csak egyszerűen élvezték a ritmust. Egy nap az egyik barátnőm mesélte, hogy az ő gyerekei társastáncra járnak, és hogy milyen fantasztikus fejlődést láttak náluk mind mozgásban, mind fegyelemben. Ekkor gyulladt fel a fejemben a villanykörte. Mi lenne, ha a táncot próbálnánk ki? Kételyeim persze voltak. Vajon élvezni fogják? Nem túl merev vagy szabályokhoz kötött ez nekik? De aztán elhatároztam, hogy legalább egy órára elviszem őket, és majd meglátjuk.

Már az első alkalommal éreztem, hogy valami különleges történt. A terem tele volt csillogó szemű gyerekekkel, a zene ütemesen szólt, és mindenki a parkettán gyakorolta a lépéseit. Az oktató, Anna, rendkívül türelmes és kedves volt, az ikrek pedig szinte azonnal feloldódtak. „Miért táncolunk parkettán?” – kérdezte Ádám rögtön az első óra elején. Anna mosolyogva válaszolt: „A táncparketta különleges anyagból készül, általában fából. Ez a fa parketta kíméli az ízületeket, segít, hogy a lépések könnyedek legyenek, és biztonságosabbá teszi a mozgást.” Ezután én is elgondolkodtam. Tényleg, miért pont fa parkettát használnak?

A fa parketta szerepe a táncban

Ahogy utána olvastam, rájöttem, hogy a fa parketta nemcsak esztétikai szempontból ideális, hanem a mozgás szempontjából is. A megfelelő parketta csúszásmentes, de ugyanakkor nem is túl tapadós, ami segíti a gördülékeny mozgást. Az anyag rugalmassága pedig kíméli az ízületeket, ami különösen fontos, ha valaki – például az én gyerekeim – heti több órát töltenek gyakorlással. Egy beszélgetés során az oktató elárulta, hogy a terem parkettáját nemrég újították fel, és a fa parketta kivitelezés során kifejezetten a táncosok igényeire szabott padlót választottak. Egy profi parketta ugyanis nemcsak a táncosokat védi, de az oktatók is hosszú órákat töltenek a padlón, így számukra is elengedhetetlen a kényelmes, strapabíró megoldás.

Amióta a tánc a mindennapjaik részévé vált, Ádám és Emma teljesen megváltoztak. Nemcsak a mozgásuk lett kecsesebb, de sokkal magabiztosabbak, fegyelmezettebbek is lettek. A társastánc órák alatt nemcsak lépéseket tanulnak, hanem együttműködést, ritmusérzéket, sőt, még egy kis színpadi előadókészséget is. Emma például, aki korábban nagyon visszahúzódó volt, most már bátran táncol egyedül is a tükör előtt. Ádám pedig a versenyszellemét fedezte fel. Mindig igyekszik a legjobb lenni, és minden új lépést gyorsan elsajátít

parkettán táncoló gyerekek

Sok szülő talán nem gondolja sportnak a táncot, pedig ez az egyik legkomplexebb mozgásforma, amit gyerekek űzhetnek. Fejleszti az állóképességet, a koordinációt, a ritmusérzéket, és segít a testtartás javításában. A tánc ráadásul nemcsak fizikailag, hanem mentálisan is erősíti a gyerekeket. A rendszeres gyakorlás fegyelmet követel, miközben a zenére történő mozgás felszabadítja az érzelmeket és növeli az önbizalmat. A társas kapcsolatok szempontjából is remek választás. A gyerekek megtanulnak együttműködni a táncpartnerükkel, tisztelni egymást és közösen dolgozni egy cél érdekében.

Azóta már hetek teltek el az első óra óta, és az ikrek minden alkalommal izgatottan várják, hogy újabb lépéseket tanulhassanak. A nappalinkban most már nemcsak ugrándozás van, hanem tudatos gyakorlás is. Bár sokszor hallom, hogy „anyaaaa, ezt nézd meg, jól csinálom?”, és néha már túl sok a zenéből, mindig mosolyt csal az arcomra, hogy megtalálták a szenvedélyüket. És amikor látom őket a táncteremben, ahogy magabiztosan lépnek a fa parkettán, tudom, hogy a döntésem helyes volt. Ez nemcsak egy sport, hanem egy életre szóló élmény, amit együtt élhetünk át. Bár a tánc lényege a mozgás és a zene, a környezet, amiben mindez történik, elengedhetetlen. Ahogy Anna mondta, a táncparketta a táncosok „játszótere”.

A jól megválasztott fa parketta kivitelezés biztosítja, hogy minden lépés gördülékeny, minden forgás könnyed, és minden ugrás biztonságos legyen. Ezért, ha bármelyik szülő azon gondolkodik, hogy elvigye-e a gyerekét táncolni, csak azt tudom mondani: vágjanak bele! És ha lehet, győződjenek meg róla, hogy a terem, ahol tanulnak, egy profi, fa parkettával felszerelt hely. Mert ez az alap, amin a gyerekek táncos álmai valóra válhatnak. Az én gyerekeim már a saját álmaikat kergetik – és én boldogan nézem őket, ahogy minden egyes lépéssel közelebb kerülnek hozzájuk.