Kétségbeejtő pillanat, amikor a sietségben beszállunk járművünkbe, elfordítjuk a kulcsot, és… semmi. A motor néma marad, vagy legfeljebb gyenge kattanást hallunk. Ilyenkor hajlamosak vagyunk pánikba esni, főleg, ha fontos megbeszélésre vagy találkozóra igyekszünk. Számos oka lehet annak, hogy gépkocsink nem kel életre, és sok esetben egyszerű módszerekkel orvosolható a probléma.
Melyek a leggyakoribb okok és mi lehet a megoldás?
Elsőként érdemes megvizsgálni az akkumulátort. A lemerült vagy meghibásodott akkumulátor az egyik leggyakoribb oka annak, hogy járművünk nem indul. Figyeljünk a jelekre, gyenge fénnyel világító fényszórók, erőtlen index villogás, vagy a műszerfal teljes sötétsége mind arra utalnak, hogy az energiaforrással van gond. Ilyen esetben próbáljuk meg bikakábellel indítani az autót egy másik jármű segítségével. Lényeges, hogy a kábeleket megfelelő sorrendben és módon csatlakoztassuk, elkerülve a rövidzárlatot vagy egyéb károsodást. Ha sikerül beindítani a motort, hagyjuk járni legalább 15-20 percig, hogy az akkumulátor kellően feltöltődhessen.
Amennyiben az akkumulátor rendben van, de a motor mégsem indul, érdemes az üzemanyag-ellátó rendszert ellenőrizni. Előfordulhat, hogy egyszerűen kifogyott a benzin vagy a gázolaj. Bár triviálisnak tűnhet, meglepően gyakran előfordul, hogy a sofőrök figyelmen kívül hagyják a műszerfalon villogó üzemanyagszint-jelzőt. Amennyiben biztosak vagyunk benne, hogy van elegendő üzemanyag a tankban, akkor az üzemanyag-szivattyú vagy a befecskendező rendszer meghibásodására gyanakodhatunk. Ezekben az esetekben már szakember segítségére lesz szükségünk.
Az indítómotor hibája szintén okozhat problémát. Ha az akkumulátor rendben van, de csak kattogó hangot hallunk indításkor, valószínűleg az indítómotor a ludas. Ebben a szituációban érdemes megpróbálni többször egymás után indítani, mert előfordulhat, hogy csak beragadt. Ha ez sem segít, okvetlen forduljunk szerelőhöz.
Nem szabad megfeledkeznünk a gyújtásrendszerről sem…
A gyújtógyertyák, gyújtókábelek vagy a gyújtáselosztó meghibásodása is vezethet indítási problémákhoz. Ezek a hibák jellegzetes tünetekkel járnak, a motor köhög, rázkódik, vagy egyenetlenül jár. A gyújtógyertyák cseréje viszonylag egyszerű művelet, amit akár magunk is elvégezhetünk, de a gyújtásrendszer többi elemének javítását bízzuk szakemberre. Az időjárási viszonyok szintén befolyásolhatják járművünk indíthatóságát. Extrém hidegben az olaj besűrűsödhet, megnehezítve a motor forgását. Ekkor érdemes az indítás előtt néhány másodpercig ráadni a gyújtást, hogy az üzemanyag-szivattyú és egyéb elektromos rendszerek aktiválódhassanak. Forró időben pedig a motor túlmelegedése okozhat gondot, elsősorban, ha rögtön leállás után próbáljuk újraindítani.
Ritkább, de annál kellemetlenebb probléma lehet a motorvezérlő elektronika meghibásodása. A modern autók bonyolult számítógépes rendszerrel rendelkeznek, és egy apró elektronikai hiba is megakadályozhatja az indítást. Efféle helyzetekben általában felvillan valamilyen hibajelző lámpa a műszerfalon. Az elektronikai problémák diagnosztizálása és javítása speciális műszereket és szaktudást igényel, így mindenképpen forduljunk szakszervizhez.
Ne feledkezzünk meg a riasztórendszerről és az indításgátlóról sem. Előfordulhat, hogy a kulcs elektronikája meghibásodott, vagy a rendszer valamilyen okból nem ismeri fel. Ha erre gyanakszunk próbáljuk meg a tartalék kulccsal indítani az autót. Amennyiben ez sem működik, ellenőrizzük az elemet, vagy forduljunk a márkaképviselethez segítségért. Mechanikai probléma is felléphet, bár ritkábban fordul elő, de egy elszakadt vezérműszíj vagy egy súlyosan kopott, esetleg törött fogaskerék a váltóműben ugyancsak megakadályozhatja az indítást. Ezeknek általában vannak előjelei, így ha rendszeresen karbantartjuk járművünket, és odafigyelünk a szokatlan zajokra, rezgésekre, nagy valószínűséggel elkerülhetjük az ilyen jellegű meglepetéseket.
Mit tehetünk tehát, ha autónk nem indul?
Először is, őrizzük meg nyugalmunkat, majd vegyük sorra a lehetséges okokat, kezdve a legegyszerűbbekkel. Ellenőrizzük az akkumulátort, az üzemanyagszintet, figyeljünk a motor által kiadott hangokra és a műszerfal jelzéseire. Ha nem tudunk azonnal megoldást találni, hívjunk autómentőt vagy vontattassuk a járművet szakszervizbe, például egy megbízható Opel szerviz is a segítségünkre lehet. Meghatározó, hogy ne erőltessük az indítást, mert ezzel további károkat okozhatunk.