A kertészkedés olyan tevékenység, amely generációkat köt össze, és amikor gyermekeinkkel közösen végezzük, valódi varázslatot élhetünk át. Képzeljük el, ahogy az apró kezek a földet tapintják és a kíváncsi szemek figyelik a rügyező növényeket, de az izgatott ujjongást is öröm hallani az első termés láttán. Az élmény segít megerősíteni a természet szeretetét, ráadásul számtalan készségüket is fejleszti, miközben felejthetetlen emlékeket alkotunk együtt.
A kertben töltött idő során a kicsik megtanulják a türelmet, hiszen a magok csírázása és a növények fejlődése időt igényel. Eközben felelősségérzetet is kialakítanak, mivel gondoskodniuk kell a palántákról. A kerti munka fizikai aktivitást is jelent, így a kicsik aktívan mozognak, erősödnek, miközben a friss levegőn tartózkodnak.
Kezdjük a kalandot azzal, hogy közösen tervezzük meg a kertet. Rajzoljunk térképet, és beszéljük meg, hova kerüljenek a zöldségek, hol legyenek a virágágyások, és milyen díszfák kerüljenek a területre. Ez remek alkalom arra, hogy a gyerekek kreativitása szárnyaljon, miközben a tervezés és térbeli gondolkodás képességét is fejlesztik.
A mediterrán növények még érdekesebbek lehetnek a kicsik számára. Képzeljük el, ahogy együtt ültetünk levendulát, rozmaringot vagy kakukkfüvet. Ezek meglehetősen illatos növények, melyek díszesebbé varázsolják a kertet, ráadásul a kicsik érzékszerveit is stimulálják, miközben megtanulják felismerni és megkülönböztetni az aromákat.
Most pedig lássunk néhány kreatív ötletet, melyek garantáltan lekötik a gyerekek figyelmét…
Készítsünk mini kertet egy régi gumicsizmában! A projekt ötvözi az újrahasznosítást a kertészkedéssel. A lurkók kiválaszthatják kedvenc egynyári virágaikat, és elsajátíthatják, miként célszerű megfelelően elültetni és gondozni őket.
Alkossunk bogárhotelt, ami izgalmas tanulási lehetőséget is kínál a csemetéknek. Kezdjük azzal, hogy sétálunk egyet a kertben vagy egy közeli parkban, és összegyűjtünk különböző természetes anyagokat, például fakérget, tobozokat, bambusznádat, szalmát. Közben beszélgethetünk arról, milyen rovarok élnek a környezetünkben, és miért fontosak a kert egészsége szempontjából. Otthon aztán egy régi faládát vagy dobozt megtölthetünk ezekkel az anyagokkal, különféle méretű üregeket és járatokat kialakítva. A gyerekek kreativitása itt szabadon szárnyalhat, miközben megfigyelhetik, hogy rovarok milyen élőhelyeket kedvelnek. A projekt által megérthetik az ökoszisztéma működését és a biodiverzitás fontosságát.
A fűszerspirál egy lenyűgöző kerti elem, amely ötvözi a praktikumot az esztétikával. Indítsuk az egészet azzal, hogy együtt megtervezzük a spirál formáját. Ezután jelöljük ki a helyét a kertben, és kezdjük el felépíteni kövekből vagy téglákból. A spirál alakú magaságyás különböző szintjein fűszernövényeket ültethetünk, figyelembe véve azok vízigényét és napfényigényét. Az alacsonyabb, nedvesebb részekre tegyünk mentát vagy petrezselymet, míg a magasabb, szárazabb részekre rozmaringot vagy levendulát.
Indítsunk töklámpás-nevelő versenyt!
A tevékenység a tavaszi ültetéstől egészen az őszi szüretig és faragásig tart. Tavasszal válasszunk ki különböző tökfajtákat, lehet ez a klasszikus Halloween tök, de próbálkozhatunk érdekes formájú vagy színű fajtákkal is. Mindenki elültetheti a saját tökmagját, és figyelemmel kísérheti annak fejlődését. Ez remek lehetőség a növények növekedési ciklusának megfigyelésére.
Ehető virágkert kialakítása…
Egy ehető virágkert látványra gyönyörű és izgalmas gasztronómiai kalandokat is ígér. A gyerekek megtanulhatják, mely virágok ehetők, és hogyan használhatjuk fel őket a konyhában. Készíthetünk például jégkockákat, amelyekbe virágszirmokat fagyasztunk, vagy díszíthetjük velük a salátáinkat. Az egész művelet remekül összekapcsolja a kertészkedést a gasztronómiával, és bátorítja a kisebbeket arra, hogy kísérletezzenek az ízekkel és a textúrákkal. Megjegyzik azt is, hogy nem minden növény ehető, és mindig szükséges megbizonyosodni arról, hogy fogyasztható-e.