Az olvasás rendkívül fontos szerepet játszik a gyerekek életében és fejlődésében. Az irodalommal való találkozás már korai életkorban megkezdődhet, ami hosszú távon pozitív hatásokat eredményezhet. Az olvasás elősegíti a nyelvi készségek fejlődését, hiszen a gyerekek folyamatosan új szavakkal és kifejezésekkel találkoznak, gazdagítva ezzel szókincsüket és nyelvhasználatukat. Emellett a szövegértésük is javul, hiszen az olvasás során egyre bonyolultabb és összetettebb mondatstruktúrákkal ismerkednek meg, ami a későbbi tanulmányaikhoz is nagy segítséget jelent.
Nézzük hát, hogy miért is jó sokat olvasni…
A gyerekek képzelőereje is szárnyal az olvasás hatására. A történetek olvasásakor a képzeletükben megelevenednek a szereplők és a helyszínek, ami kreatív gondolkodásra ösztönzi őket. Ez a képesség hasznukra válik a művészeti tevékenységekben, de nagyban befolyásolja a problémamegoldó képességeik fejlődését is. Az olvasás tehát hozzájárul a kognitív készségek erősebbé tételéhez, mivel a gyerekek az olvasott történetekből sokféle információt szereznek, ami szélesíti tudásukat és világképüket.
Olvasás közben a gyerekek különféle érzelmekkel találkoznak, amelyek segítenek nekik megérteni és feldolgozni saját érzéseiket. Az empátia is pozitív irányba terelődik, hiszen más emberek nézőpontjával és problémáival szembesülnek, így megtanulják jobban átérezni mások helyzetét. Az érzelmi intelligencia része a személyiségnek, ami hosszú távon segíti őket abban, hogy kiegyensúlyozott és együttérző felnőttek váljanak belőlük.
A tevékenység továbbá a koncentrációs képességeket is erősíti. A jó gyerekkönyvek elmélyült figyelmet igényelnek, ami támogatja a gyerekeket abban, hogy hosszabb ideig tudjanak egy adott feladatra összpontosítani. A rendszeres olvasás elősegíti a tanulási szokások kialakulását is, ugyanis a kicsik elsajátítják, hogyan lehet elmélyülni egy témában, és miként tudnak abból minél több információt kinyerni.
Nyelvi, kognitív és érzelmi szempontból egyaránt gazdagít az olvasás, miközben fejleszti a koncentrációs képességeiket és kreativitásukat. A rendszeres olvasás bővíti a tudásukat, arról nem beszélve, hogy empatikusabbá és kiegyensúlyozottabbá válnak. Ezért lényeges, hogy a szülők és pedagógusok minél korábban megismertessék a lurkókkal az olvasás örömeit, és támogassák őket abban, hogy ez a szokás az életük részévé váljon.