Már jó néhány hete tart a tél és ilyenkor fokozott figyelmet kell fordítanunk a testi épségünk megőrzésére is. Így van ez a gyerekekkel is, hiszen őket is ugyanazok a veszélyek fenyegetik. A hideg levegő és a vírusok nagyon sokat árthatnak sajnos a legkisebbeknek is. Azonban számos dolgot tehetünk a gyermekeink egészségi állapotának megőrzése érdekében, de akár egy-egy már kialakult betegség kellemetlen tüneteinek az enyhítéséért is.

Kezdjük a megelőzéssel…

Ahhoz, hogy a kicsikéink mindig egészségesek maradjanak szükség van arra is, hogy megfelelően táplálkozzanak. Ezért ilyenkor télen fontos, hogy biztosítsuk számukra is az ideális mennyiségű vitamint. Rendkívül hangsúlyos szerepe van a C és D-vitaminnak is. A C-vitamint ilyenkor többféle forrásból is pótolhatjátok. A citrusfélék, gazdagok ebben a vitaminban. Citrom, narancs, és a grapefruit is kiváló választás lehet. De a savanyú káposzta is nagyon jó.
A D vitamint pedig tej és tejtermékek, a tojás, valamint a halféleségek tartalmazzák. Tehát könnyű dolgod van, hiszen a kedvenc finomságaival együtt juttathatod hozzá a szervezetét a vitaminokhoz.

A vitaminok mellett nagyon fontos szerepe van az öltözködésnek is. Fontos, hogy rétegesen öltözzön fel a gyereked, így biztosan elkerüli a megfázás és influenza kellemetlen tüneteit is.

Persze ilyenkor télen sem feledkezhettek meg a mozgásról sem. Igaz, hogy nagyon hamar sötétedik és a csúszós, jeges játékok bizony veszélyesek lehetnek a játszótéren, de akkor sem szabad elhanyagolni a mozgást. Ezért keressetek fel egy játszóházat is. Vagy járjatok el valahova úszni. De ha van kedvetek, akkor sétálgathattok is a parkban, vagy szervezhettek, akár egy hosszú hétvégét a környező országok hegységeiben. Számos szomszédos ország, például Ausztria, Szlovénia, Szlovákia is szebbnél szebb hegyekkel vár titeket.

Az immunrendszer testünk védőbástyája, állandó őrszem gyanánt vigyáz egészségünkre. Ám olykor szüksége lehet némi segítségre, hogy hatékonyan teljesíthesse feladatát. Szerencsére számos módszer létezik, amellyel otthonunkban is támogathatjuk szervezetünk védekezőképességét. Cikkünkben bemutatjuk, miként erősíthetjük immunrendszerünket egyszerű, hétköznapi módszerekkel.

A kiegyensúlyozott étrend kulcsfontosságú szerepet játszik immunrendszerünk működésében. Szervezetünk védekezőképessége nagyban függ attól, milyen tápanyagokkal látjuk el. A változatos, tápanyagokban gazdag ételek fogyasztása elengedhetetlen az optimális működéshez. A C-vitamin közismert immunerősítő hatásáról. Citrusfélék, paprika, brokkoli és számos más zöldség és gyümölcs bővelkedik ebben az esszenciális vitaminban. Rendszeres fogyasztásuk támogatja a fehérvérsejtek termelődését, fokozva szervezetünk ellenálló képességét.

A D-vitamin szintén kulcsszerepet tölt be immunrendszerünk működésében. Napfény hatására termelődik bőrünkben, ám a téli hónapokban érdemes D-vitaminban gazdag ételeket – például zsíros halakat, tojást – fogyasztani, vagy akár étrend-kiegészítőt szedni.

Az antioxidánsok harcolnak a káros szabadgyökök ellen, védve sejtjeinket. Bogyós gyümölcsök, sötétzöld leveles zöldségek, dió és magvak kiváló forrásai ezeknek a vegyületeknek. Rendszeres fogyasztásuk erősíti immunrendszerünket, növelve ellenálló képességünket a betegségekkel szemben. A probiotikumok, azaz a jótékony bélbaktériumok, szintén fontos szerepet játszanak immunrendszerünk támogatásában. Fermentált ételek, mint a joghurt, kefir vagy savanyú káposzta, gazdagok ezekben a hasznos mikroorganizmusokban. Fogyasztásuk segít fenntartani az egészséges bélflórát, támogatva ezzel immunrendszerünk megfelelő működését.

A rendszeres testmozgás nem csupán fizikai kondíciónkat javítja, de immunrendszerünk működésére is jótékony hatással van. A mérsékelt intenzitású, rendszeres testedzés serkenti a fehérvérsejtek termelődését és keringését, fokozva szervezetünk védekezőképességét.
Napi 30 perc séta, kocogás, úszás vagy kerékpározás már elegendő ahhoz, hogy észrevehető javulást érjünk el immunrendszerünk működésében. A mozgás ráadásul stresszcsökkentő hatású is, ami közvetetten szintén támogatja immunrendszerünket.

A jóga és a tai chi olyan mozgásformák, amelyek nem csupán fizikai, de mentális jóllétünket is szolgálják. Ezek a gyakorlatok segítenek a stressz leküzdésében, javítják a vérkeringést és légzésünket, így közvetetten erősítik immunrendszerünket.

Az elegendő és minőségi alvás elengedhetetlen immunrendszerünk optimális működéséhez. Alvás közben szervezetünk regenerálódik, és ilyenkor termelődnek azok a sejtek és antitestek, amelyek nélkülözhetetlenek a kórokozók elleni harcban.

Törekedjünk arra, hogy minden éjszaka 7-9 órát aludjunk. Alakítsunk ki rendszeres alvási rutint: feküdjünk le és keljünk fel minden nap azonos időpontban. Teremtsünk nyugodt, sötét és hűvös környezetet a hálószobánkban, hogy elősegítsük a pihentető alvást.

Az elalvás előtti órákban kerüljük az elektronikai eszközök használatát, mivel ezek kék fénye gátolja az alváshormon, a melatonin termelődését. Helyette olvassunk könyvet, hallgassunk nyugtató zenét vagy meditáljunk, ezzel is elősegítve a pihentető alvást.

A krónikus stressz negatívan befolyásolja immunrendszerünk működését, gyengítve szervezetünk védekezőképességét. Éppen ezért a hatékony stresszkezelés kulcsfontosságú az erős immunrendszer fenntartásában.