Megérkezett az ősz, elkezdődött a tanév, és bizony egyik napról a másikra hirtelen lehűlt a levegő, nagyon sok csapadék is hullt, a fűtési időszak pedig még nem kezdődött el, szóval könnyen lehet, hogy a te gyereked is megfázott, vagy valamilyen súlyosabb légúti megbetegedések is jelentkeztek nála. Ha így van, akkor mindenképpen olvasd el ezt a bejegyzést, hiszen praktikus tanácsokat adunk a megfázás kellemetlen tüneteinek enyhítéséhez.
Mit tegyél, ha már tényleg beteg a gyerek?
Először is mindenképpen vidd el az orvoshoz, váltsd ki a gyógyszert és tartsd be az utasításait, ezen kívül pedig ajánlunk néhány ötletet az életmód változtatáshoz is.
Megfázás esetén extra adag vitaminra van szükség. Kiváló hatásokat érhetsz el a c vitaminnal, de a multivitaminokra is szükség lehet. Tablettákat minden gyógyszertárban beszerezhetsz. Ezen kívül a gyümölcsök és a zöldségek is kiváló vitaminforrások, szóval legyen mindig otthon friss gyümölcs és zöldség. Ha nincs kedve vagy ereje rágcsálni a kicsikédnek, akkor készíthetsz neki turmixot, vagy egy finom krémlevest is. Ezen kívül pedig mindig számíthatsz a hársfa teára is. Ha nem tetszik a gyerekednek az íz, akkor citrommal és mézzel megváltoztathatod azt, így biztosan örülni fog és a jótékony élettani hatásokra is számíthatsz.
Persze gondoskodnod kell e megfelelő ruházatról is. Ilyenkor fontos, hogy mindig figyeld az időjárást, hiszen egyik napról a másikra megváltozhat. Ha nagyon ködös, esős az idő, akkor mindenképpen rétegesen öltöztesd fel a gyereked. Szüksége lesz hosszú ujjú pólóra, és pulóverre is. A legjobb, ha vastag melegítő felsőt, vagy kötött pulóvert vesz fel a gyereked. És a bársony, vagy egy vastagabb farmer nadrág is mindig jól jöhet. Persze a vízálló dzseki és a cipő is nagyon fontos. És ilyenkor nem feledkezhetsz meg az extra adag papír zsebkendőről sem.
Immunrendszer erősítése természetes módszerekkel
Az őszi időszakban különösen fontos, hogy gyermekünk immunrendszerét megerősítsük, ezáltal növelve ellenálló képességét a különböző kórokozókkal szemben. A kiegyensúlyozott táplálkozás mellett számos egyéb módszer is rendelkezésünkre áll. A rendszeres testmozgás nemcsak a fizikai állóképességet javítja, de az immunrendszert is stimulálja. Érdemes a gyermekkel együtt sétálni, biciklizni vagy akár otthon tornázni. A megfelelő mennyiségű és minőségű alvás szintén kulcsfontosságú: ügyeljünk rá, hogy csemeténk legalább 8-10 órát aludjon éjszakánként. A stressz csökkentése szintén jótékony hatással bír az immunrendszerre. Biztosítsunk gyermekünknek elegendő szabadidőt, amikor kedvenc tevékenységeivel foglalkozhat, legyen az rajzolás, olvasás vagy játék. Ne feledkezzünk meg a probiotikumokról sem, amelyek segítik a bélflóra egyensúlyának fenntartását, ezáltal is erősítve az immunrendszert. Természetes formában joghurtban, kefirben vagy savanyú káposztában is megtalálhatóak.
Otthoni praktikák a tünetek enyhítésére
Ha gyermekünk már elkaphatta a megfázást, néhány egyszerű otthoni módszerrel enyhíthetjük a kellemetlen tüneteket. A párásítás rendkívül hatékony lehet száraz köhögés és orrdugulás esetén. Helyezzünk a gyerekszobába egy párásító készüléket, vagy akár egy nedves törölközőt is felakaszthatunk a radiátorra. A sós orrspray vagy orröblítő oldat segíthet az orr tisztán tartásában és a légzés megkönnyítésében. Torokfájás esetén jótékony hatású lehet a kamillás toroköblögetés vagy a mézes citromos tea kortyolgatása. Ne feledkezzünk meg a pihenés fontosságáról sem: biztosítsunk gyermekünknek nyugodt, kényelmes környezetet a gyógyuláshoz. Láz esetén hűtőborogatást alkalmazhatunk a homlokon vagy a csuklókon. Az étkezést illetően kínáljunk könnyen emészthető, tápláló ételeket, mint például a csirke húsleves vagy a főtt rizs. Fontos, hogy gyermekünk bőségesen fogyasszon folyadékot, elsősorban vizet vagy gyógyteákat. Ezek a módszerek nem helyettesítik az orvosi kezelést, de kiegészíthetik azt, segítve a gyorsabb felépülést.